Kondolence otci Bernardovi

Drazí přátelé otce Bernarda. Zde můžete zanechat vzkaz, vzpomínku či modltibu. Seznam 14.1.2020 vytiskneme a symbolicky vložíme do hrobu.
a pozdravuj prosím Leonarda [19. 1. 2020 22:25:46]
a promiň

ještě

i don't know if you want it darker

but i'm sure

you were ready for your/us Lord

i.

p.s. for readers: if you want to listen it, you can do it:

https://www.youtube.com/watch?v=v0nmHymgM7Y [19. 1. 2020 22:22:38]
Béďo, jaksi jsem to nestih'. Ale znáš mě, stává se mi, že chodívám s křížkem po funuse. Takže nepředpokládám, že tohle ještě někdy někdo bude číst (i když, kdo ví, že?). Ale ať si. Úpřímně, necejtil jsem, že by bylo potřeba stihnout dát něco najevo před uložením Tvého hardware do země. Jenže ten čas přišel teď. A tak navzdory času jsem si jistej, že mě chápeš. Přesně tak, jak's mě vždycky chápal. A kdyby snad ještě někdo někdy tyhle řádky četl, píšu.

o co Ti šlo?

o srdce
srdce všech lidí
z tohoto místa
a z celé farnosti
nejen farníků
ale všech, kdo tu žijí

tak to bývalo řečeno nahlas

a jak mi bylo dáno poznávat Tvoje srdce

šlo a jde i o srdce všech lidí ve městě tam dole pod námi
a koneckonců o všechna srdce, co jich jen tluče na celém světě
takhle to nikdy nahlas nezaznělo
ale znovu říkám, že tak, jak jsem poznával Tvoje srdce
všechna ta srdce se tam určitě vešla

a co s nimi?

jejich proměna Kristem
jejich proměna v Kristu
jejich proměna pro Krista

prostě jsi nás
ke Kristu
a k Jeho srdci
táhnul

a nikdy nezapomněl na litanie k Božskému Srdci Ježíšovu
na které jsi vždy navázal zásvětnou modlitbou k témuž Srdci

Oprav mě a dej mi prosím nějak najevo, jestli se mejlim.

iša [19. 1. 2020 22:10:59]
Už je to dost roků, kdy jsme se potkali poprvé, bylo to v hospici, kam jsi jako kněz docházel a já tam doprovázela naši babičku. Všiml sis tehdy, že máme adventní věnec, ale nemáme ho jak rozžnout. Na chvíli ses vytratila a podal jsi mi zápalky, a tak mohla mít babička radost už ten den. Potkávali jsme se pak ještě i další roky a i jinde. Jsem moc ráda, že jsem mohla vidět, zažít, kolik světla jsi rozdával. Bernarde, děkuji Marcela [14. 1. 2020 14:54:06]
Milý Otče Bernarde, za pár vzácných setkání s Tebou velký dík a odpočívej v pokoji.H.Š.Olomouc [14. 1. 2020 10:31:44]
Náš drahý otče Bernarde. Prožili jsme ve Tvé blízkosti ve Tvé farnosti několik let, během kterých jsme se mnohé naučili a dostali.
Děkujeme Ti za všechny chvíle s Tebou, za naději, kterou jsi s námi sdílel, otevřenost, upřímnost, podporu, všechny Tvé zpovědi, to, jak jsi nám ukazoval Boha a jeho laskavou tvář, za Tvou lásku a přátelství, za každé Tvé povzbudivé slovo, za chvíle radosti a smíchu, za Tvůj příklad, za každé Tvé požehnání, za každou mši, za Tvou pokoru, za každou službu, za každou společně vypitou skleničku vína či piva, za každý nalitý talíř polévky, za toho malého kluka Bernarda, který občas ukázal svou tvář, za Tvoje životní svědectví uprostřed nás, za Tvoji ryzí lidskost i hluboké spojení s Bohem, za úctu k Panně Marii, za tvoji pozornost a všímavost, za Tvou citlivost a něhu, za Tvou pevnost, za Tvoje povzbuzování k dobrému a Božímu, za Tvou odvahu, za Tvoje kněžství, za všechny Tvoje oběti, hlavně za tu Tvou největší… děkujeme za vše, co jsi nám vyprosil.
Chtěli bychom vidět Tvůj výraz nadšení, radosti a úžasu ze setkání s těmi, které jsi tak miloval. Užívej si vše, co Pán připravil těm, co ho milují, určitě Ti připravil nějaký „super příbytek“ speciálně pro Tebe.
A pros za nás, pomáhej nám, abychom se tam setkali :) J+V [14. 1. 2020 10:25:55]
Milý Otče Bernarde, za pár vzácných setkání s Tebou velký dík a odpočívej v pokoji.H.Š.Olomouc [14. 1. 2020 6:26:56]
Milý Otče Bernarde, za pár vzácných setkání s Tebou velký dík a odpočívej v pokoji.H.Š.Olomouc [14. 1. 2020 6:26:50]
Milý Otče Bernarde, za pár vzácných setkání s Tebou velký dík a odpočívej v pokoji.H.Š.Olomouc [14. 1. 2020 6:22:21]
Za všechno Vám moc děkujeme, nikdy na Vás nezapomeneme. Rodina H., Svatý Kopeček [14. 1. 2020 5:49:58]
Se slzami v očích loučíme se s Tebou milý Bernarde. Děkujeme za vše. Život věčný.
Nikdy na Tebe nezapomeneme. Kolesovi z Dlouhé Brtnice

[14. 1. 2020 5:34:55]
Za všechno Vám moc děkujeme, nikdy na Vás nezapomeneme. Rodina H., Svatý Kopeček [14. 1. 2020 5:25:55]

Milý Otče Bernarde, děkujeme , že jste svým životem, obohatil životy naše. Odpočívejte v pokoji a prosím,
přimlouvejte se za nás. Ani my v modlitbách nezapomeneme....Dobromila s rodinou.
" Čím je kněz? "
Je sloupem ohnivým,je vůdcem svého lidu,
je zřídlem křišťálovým, je dárcem míru klidu.
Je svatou nádobou, z níž libá vůně dýchá, je hvězdou zářivou
jež za nočního ticha, nám svítí čirou tmou a bludné vede k cíli.
Je duhou smíření, je přečistý květ bílý, když se svým Bohem mluví ve svaté hostii.
Je světec, mučedník, kol hlavy aureolu, je velký ve své lásce, je velký ve svém bolu.
Do srdce svého , dravcům všem dá klovat,
neb knězem být, to znamená se obětovat! [14. 1. 2020 2:44:42]
Milý Otče Bernarde, děkuji za všechny Vaše přímluvy za dar zdraví a uzdravení v naší rodině. Moc si toho vážíme a prosíme nadále o přímluvy.
Ani my nezapomeneme...odpočívejte v pokoji.
Petra [13. 1. 2020 21:19:36]
Děkujeme za křest a úžasné sezení a strávení málo chvíle vašeho cenného života s Vámi .
Nejde vyjádřit dík. Takový lidé jako vy nemají odcházet tak brzy děkuji za Nás vsechny. [13. 1. 2020 20:50:19]
Milý Otče Bernarde, děkujeme Vám za vše, za Vaše vlídná slova. Mnoho jsme si toho do života odnesli a poneseme i nadále. Odpočívejte v pokoji. Nezapomeneme... Dosoudilovi [13. 1. 2020 20:26:20]
Vážená rodino, vážení bratři premonstráti, milý Gorazde a milý Ambroži, přijměte naši upřímnou soustrast. Pláčeme s Vámi.
Milý Bernarde, odpočívej v pokoji a, prosím, přimlouvej se za nás. Černínovi [13. 1. 2020 20:14:00]
Bylo nám ctí se s Vámi potkat. Ševčíkovi, Bohuňovice [13. 1. 2020 18:39:58]
Milý otče děkuji Vám za pokřtění mě a mého bratra.Oba jsme smutní z Vašeho odchodu ale zároveń doufáme že je Vám již lépe.Děkujeme. H.J. a P.J. [13. 1. 2020 18:38:10]
Milý otče Bernarde, děkuji Bohu i za ta krátká setkání a jsem velmi vděčna, že jsem vás mohla poznat z té krásné kněžské stránky. Dej vám milý Pán odpočinutí věčné a kéž bychom se jednou shledali na věčnosti. A. K. [13. 1. 2020 16:49:09]
Děkuji ti Bernarde za pár setkání s Tebou a že jsi mne přivedl do spolča chlapů z Olomoucka. Také jsi byl u toho, když se moje žena dozvěděla o akademii rodin - z schönstattského hnutí, a tuto akademii jsme pak absolvovali. Byl jsi zkrátka na správném místě. Ať teď najdeš také své místo u Pána a je ti dobře. Nikdy nezapomeneme. Tomáš a Hanka. Olomouc [13. 1. 2020 16:07:28]
Milý otče Bernarde, děkuji Bohu za Jeho podivuhodné cesty - jediné setkáni při Svátosti smíření před lety stačilo, abychom
si byli oporou v té dodnes "neřešené" vyčerpávající nemoci,- tzv."chron.únavový sy" a hledali pomoc,ale nenašli.... ".Děkuji Bohu,že jsem Vás směla poznat, jediný lék - pochopení a vědět,že je vzájemné-byl vzácný dar!! Tak Vás otče prosím, a modlím se za to,ať Duch Svatý mi dává vědět,co mohu já zde na zemi udělat.Děkuji Vám, věřím,že se budete přimlouvat, ani já nezapomenu! Také věřím,že jste se na Boha už těšil !!!! Mne často napadne,když už nemohu dál .....bude mně vodit k tichým vodám,kde si mohu odpočinout.......To Vám ze srdce přeji,otče Bernarde, konečně odpočívejte !!!! Vděčně Daniela [13. 1. 2020 15:05:37]
Bernarde,
přišli jsme se s tebou sem dnes rozloučit. Po dobu Tvého působení na Svatém Kopečku jsi byl neoddělitelnou součástí našich životů. Za téměř 15 let, co jsi u nás byl, ses stal naším duchovním otcem a společně jsme toho prožili opravdu mnoho. Děkujeme Ti, že jsme se na tebe mohli vždy s čímkoli obrátit a Ty jsi nás pokaždé vyslechl a snažil ses nám pomoct. Pro většinu z nás byla díky Tobě fara druhým domovem, kde jsme měli stále otevřené dveře a Ty jsi nás radostně vítal.
Děkujeme Ti za tvůj zápal, se kterým jsi sjednocoval naši farnost. Věděli jsme, že Ti leží na srdci farnost jako společenství, ale zároveň jsi nám dával najevo, že je pro Tebe důležitý i jednotlivě každý z nás. Toužil jsi, aby se každý cítil jako součást farnosti, a proto jsi nás zapojoval do úkolů a dění, a tím jsi nás učil spoluodpovědnosti za farnost. I když jsi občas dával průchod emocím a ukazoval jsi nám svou drsnější stránku, dokázal jsi to pak vyvážit svou citlivostí a lidskostí.
Nikdy nezapomeneme na veselou příhodu, kdy jsme Tě s děckama na apríla překvapili na chodbě před koupelnou, kde sis zpíval svou oblíbenou písničku: „Já jsem nebyl nikdy v ničem dobrej.“ Po opadnutí Tvého údivu z naší přítomnosti jsi využil tuto situaci a dal jsi nám požehnání v županu. Nezapomenutelný byl také zážitek, když jsi jednou v zimě přišel po mši zpět ze sakristie do kostela omylem ve svých speciálních zimních šortkách. Budeme rádi vzpomínat na Tvůj huronský smích, osobitý smysl pro humor i to, jak jsi parodoval naše rozezpívávání ve sboru. My jsme Ti to opláceli věčnými narážkami na krtky.
Vždycky si Tě budeme pamatovat s kloboukem na hlavě nebo se všemi Tvými zimními vrstvami, s kterými jsi pak občas vypadal jako nabušený kulturista. Bernarde, děkujeme Ti za to, jak jsi obohatil naše životy, za tvůj příklad, za předávání víry nejen skrze úctu k eucharistii a za Tvou lásku k nám. I když nám teď moc chybíš, věříme, že se s Tebou opět shledáme a budeme se společně radovat.
Máme Tě rádi!
(Poděkování farnosti při mši svaté 15.1.2020 v 15 hod na Svatém Kopečku) [13. 1. 2020 14:24:34]
Bernarde,
přišli jsme se s tebou sem dnes rozloučit. Po dobu Tvého působení na Svatém Kopečku jsi byl neoddělitelnou součástí našich životů. Za téměř 15 let, co jsi u nás byl, ses stal naším duchovním otcem a společně jsme toho prožili opravdu mnoho. Děkujeme Ti, že jsme se na tebe mohli vždy s čímkoli obrátit a Ty jsi nás pokaždé vyslechl a snažil ses nám pomoct. Pro většinu z nás byla díky Tobě fara druhým domovem, kde jsme měli stále otevřené dveře a Ty jsi nás radostně vítal.
Děkujeme Ti za tvůj zápal, se kterým jsi sjednocoval naši farnost. Věděli jsme, že Ti leží na srdci farnost jako společenství, ale zároveň jsi nám dával najevo, že je pro Tebe důležitý i jednotlivě každý z nás. Toužil jsi, aby se každý cítil jako součást farnosti, a proto jsi nás zapojoval do úkolů a dění, a tím jsi nás učil spoluodpovědnosti za farnost. I když jsi občas dával průchod emocím a ukazoval jsi nám svou drsnější stránku, dokázal jsi to pak vyvážit svou citlivostí a lidskostí.
Nikdy nezapomeneme na veselou příhodu, kdy jsme Tě s děckama na apríla překvapili na chodbě před koupelnou, kde sis zpíval svou oblíbenou písničku: „Já jsem nebyl nikdy v ničem dobrej.“ Po opadnutí Tvého údivu z naší přítomnosti jsi využil tuto situaci a dal jsi nám požehnání v županu. Nezapomenutelný byl také zážitek, když jsi jednou v zimě přišel po mši zpět ze sakristie do kostela omylem ve svých speciálních zimních šortkách. Budeme rádi vzpomínat na Tvůj huronský smích, osobitý smysl pro humor i to, jak jsi parodoval naše rozezpívávání ve sboru. My jsme Ti to opláceli věčnými narážkami na krtky.
Vždycky si Tě budeme pamatovat s kloboukem na hlavě nebo se všemi Tvými zimními vrstvami, s kterými jsi pak občas vypadal jako nabušený kulturista. Bernarde, děkujeme Ti za to, jak jsi obohatil naše životy, za tvůj příklad, za předávání víry nejen skrze úctu k eucharistii a za Tvou lásku k nám. I když nám teď moc chybíš, věříme, že se s Tebou opět shledáme a budeme se společně radovat.
Máme Tě rádi!
(Poděkování farnosti při mši svaté 15.1.2020 v 15 hod na Svatém Kopečku) [13. 1. 2020 14:09:11]
Bernarde,
přišli jsme se s tebou sem dnes rozloučit. Po dobu Tvého působení na Svatém Kopečku jsi byl neoddělitelnou součástí našich životů. Za téměř 15 let, co jsi u nás byl, ses stal naším duchovním otcem a společně jsme toho prožili opravdu mnoho. Děkujeme Ti, že jsme se na tebe mohli vždy s čímkoli obrátit a Ty jsi nás pokaždé vyslechl a snažil ses nám pomoct. Pro většinu z nás byla díky Tobě fara druhým domovem, kde jsme měli stále otevřené dveře a Ty jsi nás radostně vítal.
Děkujeme Ti za tvůj zápal, se kterým jsi sjednocoval naši farnost. Věděli jsme, že Ti leží na srdci farnost jako společenství, ale zároveň jsi nám dával najevo, že je pro Tebe důležitý i jednotlivě každý z nás. Toužil jsi, aby se každý cítil jako součást farnosti, a proto jsi nás zapojoval do úkolů a dění, a tím jsi nás učil spoluodpovědnosti za farnost. I když jsi občas dával průchod emocím a ukazoval jsi nám svou drsnější stránku, dokázal jsi to pak vyvážit svou citlivostí a lidskostí.
Nikdy nezapomeneme na veselou příhodu, kdy jsme Tě s děckama na apríla překvapili na chodbě před koupelnou, kde sis zpíval svou oblíbenou písničku: „Já jsem nebyl nikdy v ničem dobrej.“ Po opadnutí Tvého údivu z naší přítomnosti jsi využil tuto situaci a dal jsi nám požehnání v županu. Nezapomenutelný byl také zážitek, když jsi jednou v zimě přišel po mši zpět ze sakristie do kostela omylem ve svých speciálních zimních šortkách. Budeme rádi vzpomínat na Tvůj huronský smích, osobitý smysl pro humor i to, jak jsi parodoval naše rozezpívávání ve sboru. My jsme Ti to opláceli věčnými narážkami na krtky.
Vždycky si Tě budeme pamatovat s kloboukem na hlavě nebo se všemi Tvými zimními vrstvami, s kterými jsi pak občas vypadal jako nabušený kulturista. Bernarde, děkujeme Ti za to, jak jsi obohatil naše životy, za tvůj příklad, za předávání víry nejen skrze úctu k eucharistii a za Tvou lásku k nám. I když nám teď moc chybíš, věříme, že se s Tebou opět shledáme a budeme se společně radovat.
Máme Tě rádi!
(Poděkování farnosti při mši svaté 15.1.2020 v 15 hod na Svatém Kopečku) [13. 1. 2020 14:09:03]
Otče Bernarde. Děkuji za všechno co jsi pro mě i mou rodinu udělal. Jsi člověk, který mi změnil život. Děkuji a s láskou vzpomínáme. Tadeáš s rodinou. [13. 1. 2020 14:06:10]
Je nám to tak moc líto ... Pan Farář Bernard byl tak úžasný člověk se srdcem na pravém místě ... Pokřtil nám na Svatém Kopečku naši dcerku Kláru Ellen a dodnes celá rodina i přátelé vzpomínáme na ten úžasný obřad do kterého zapojil i děti a dokonce i přijal naše pozvání na oběd kde byl tak neuvěřitelně vtipný a optimistický ...
Navždy zůstane v našich ❤,❤,❤,
Rodina Klementová z Olomouce [13. 1. 2020 13:42:13]
Bernarde děkujeme. [13. 1. 2020 13:23:39]
Bernarde,
přišli jsme se s tebou sem dnes rozloučit. Po dobu Tvého působení na Svatém Kopečku jsi byl neoddělitelnou součástí našich životů. Za téměř 15 let, co jsi u nás byl, ses stal naším duchovním otcem a společně jsme toho prožili opravdu mnoho. Děkujeme Ti, že jsme se na tebe mohli vždy s čímkoli obrátit a Ty jsi nás pokaždé vyslechl a snažil ses nám pomoct. Pro většinu z nás byla díky Tobě fara druhým domovem, kde jsme měli stále otevřené dveře a Ty jsi nás radostně vítal.
Děkujeme Ti za tvůj zápal, se kterým jsi sjednocoval naši farnost. Věděli jsme, že Ti leží na srdci farnost jako společenství, ale zároveň jsi nám dával najevo, že je pro Tebe důležitý i jednotlivě každý z nás. Toužil jsi, aby se každý cítil jako součást farnosti, a proto jsi nás zapojoval do úkolů a dění, a tím jsi nás učil spoluodpovědnosti za farnost. I když jsi občas dával průchod emocím a ukazoval jsi nám svou drsnější stránku, dokázal jsi to pak vyvážit svou citlivostí a lidskostí.
Nikdy nezapomeneme na veselou příhodu, kdy jsme Tě s děckama na apríla překvapili na chodbě před koupelnou, kde sis zpíval svou oblíbenou písničku: „Já jsem nebyl nikdy v ničem dobrej.“ Po opadnutí Tvého údivu z naší přítomnosti jsi využil tuto situaci a dal jsi nám požehnání v županu. Nezapomenutelný byl také zážitek, když jsi jednou v zimě přišel po mši zpět ze sakristie do kostela omylem ve svých speciálních zimních šortkách. Budeme rádi vzpomínat na Tvůj huronský smích, osobitý smysl pro humor i to, jak jsi parodoval naše rozezpívávání ve sboru. My jsme Ti to opláceli věčnými narážkami na krtky.
Vždycky si Tě budeme pamatovat s kloboukem na hlavě nebo se všemi Tvými zimními vrstvami, s kterými jsi pak občas vypadal jako nabušený kulturista. Bernarde, děkujeme Ti za to, jak jsi obohatil naše životy, za tvůj příklad, za předávání víry nejen skrze úctu k eucharistii a za Tvou lásku k nám. I když nám teď moc chybíš, věříme, že se s Tebou opět shledáme a budeme se společně radovat.
Máme Tě rádi!
(Poděkování farnosti při mši svaté 15.1.2020 v 15 hod na Svatém Kopečku) [13. 1. 2020 13:01:22]
Ahoj Bernarde, věřím, že můj pozdrav na druhý břeh života slyšíš.
Děkuji Bohu, že jsem tě mohl poznat a že jsme měli mnoho příležitostí spolupracovat a setkávat se. Osobně ti děkuji za tvé přátelství a za tvou důvěru. Jménem studentů z VKH Olomouc ti děkuji za pohostinnost, se kterou jsi nás na Kopečku přijímal a hostil v bazilice i na faře kdykoliv jsme připutovali, ať to bylo brzy ráno nebo skoro v noci. Díky za tvůj příklad kněze, který má vždy otevřené dveře pro druhé.
Děkuji ti také jménem spolubratrů jezuitů z Olomouce - zvláště spolu s Mirkem Heroldem budeme vzpomínat na všechna setkání s tebou a s vaší řeholní komunitou, v níž jsme mohli pravidelně zažívat skutečné přátelství a bratrství v Kristu. Zejména díky za srdečnost, kterou jsme mohli zažít při společné večeři u vás v klášteře na Zelený čtvrtek 2017.
Všichni jsme slabí a nedostateční ve službě Kristu a potřebujeme povzbuzení. Děkuji ti za to, že jsme si toto povzbuzení mohli vzájemně nabízet.
R.I.P.
P. Petr Havlíček SJ
(v letech 2011-2018 farář akademické farnosti Olomouc) [13. 1. 2020 11:13:47]
Děkuji Pánu za nezapomenutelné setkání s Vámi milý otče Bernarde. Ať Světlo věčné svítí na Vaší další pouti. Kateřina [13. 1. 2020 10:09:23]
Milý Bernarde,posledních sedm měsíců,které jsem na dálku směla prožít s Tebou, bylo velmi obohacujících, ale také velmi náročných a bolestných. Doufala jsem,že je to jen jedna ze zkoušek,kterými Tě dobrý Bůh "čistí,jako zlato v ohni". Byla to však závěrečná zkouška Tvé lásky,důvěry a odevzdanosti - a Ty jsi v ní zvítězil ! Jsi pro mne velikým příkladem na cestě k nebi. Děkuji Bohu,že jsem se směla radovat z Tvého povolání a "být tak trochu při tom" - od Tvého prvního rozhodnutí pro kněžství až do konce Tvé cesty naplněné velikou Kristovou láskou.
Je to bolestné loučit se s Tebou zde tak brzy,ale je velikým darem mít opravdového duchovního bratra v nebi. Bernarde,děkuji!! M.H. [13. 1. 2020 0:59:27]
Milý otče Bernarde, děkujeme Bohu, že nám umožnil se s Tebou setkat. Děkujeme Tobě za služby spojené s Tvým posláním zde na zemi, oddáním naší dcery, křest vnuka a úžasné nadpozemské přátelství a laskavé a veselé srdce, lásku k lidem, kterou jsi nikdy nešetřil a rozdával ji do posledního dechu. Nikdy nezapomeneme! Modlíme se za Tebe a věříme, že se zase setkáme.
[12. 1. 2020 20:42:38]
Milý otče Bernarde, děkujeme za dva roky bytí s námi a za vedení naší farnosti - dodnes s láskou na Vás vzpomínáme. Posíláme modlitbu a naději ve vzkříšení. Odpočívejte v pokoji. Vděční farníci z Dlouhé Brtnice a Hladova. [12. 1. 2020 19:27:55]
Milý Bernarde, jsem vděčná za naše přátelství a blízkost i navzdory dálce... Děkuji za všechna Tvá slova i modlitby a mše svaté... Nedá se to vše vypovědět, ale Ty víš... Mysli tam na nás, prosím... Těšíme se na shledání... St. [12. 1. 2020 16:09:30]
Milý otče Bernarde, mám Tě moc rád a hodně Ti děkuji, že jsme si mohli vždy hezky popovídat, že jsme mohli být přátelé. Jurášek [12. 1. 2020 16:06:34]
děkuji ti za všechny rady
[12. 1. 2020 16:05:17]
Ahoj otče Bernarde určitě už jsi v neby. už ses určitě potkal s dědečkem Jožínkem a zRadimem. Myslíme na tebe. Stáninka (12.1.2020 15:43) [12. 1. 2020 15:44:28]
Otče náš, jenž jsi na nebesích, přidej tvému služebníku Bernardovi slávy, skrze Krista, našeho Pána. Amen.

Otče Bernarde, Pán Bůh zaplať za vše!
Pavla [12. 1. 2020 14:39:37]
Otče Bernarde,z celē,ho srdce Vám děkuji za vše co jste pro naši rodinu udělal. Za Vaše pochopení a vstřícnost.Přeji upřímnou soustrast celé rodině.Budu na Vás vzpomínat.
DĚKUJI. ..Radka [12. 1. 2020 14:16:04]
Otče Bernarde, byl jste skvělým člověkem, otcem, který odrážel Boží lásku a otevřenou náručí ji rozdával. Děkuji Vám za vše co jste nám daroval - lásku, objetí, podporu a pomoc. Lucie [12. 1. 2020 12:52:20]
Otče Bernarde, stále jsme a budeme vděční, že jsme Vás mohli znát. Za Váš lidský přístup, otevřenost, srdečnost. Máme Vás stále rádi. Rodina Hinerova. [12. 1. 2020 12:38:40]
Bernarde, jsem velmi rád, že jsem s Tebou mohl sdílet Tvůj vyměřený čas zde na zemi. Abys věděl, každé setkání s Tebou bylo pro mě nějak radostné. Měl jsem Tě rád a moc jsi mi v životě pomohl! Odpočívej v pokoji a nadále, prosím, za nás za všechny, oroduj u Pána, s kterým jistě už teď rozmlouváš tváří v tvář. Honza [12. 1. 2020 9:43:36]
Milý otče Bernarde, moc jsme se za vás modlili ve škole, doma i v práci . Měli jsme vás moc rádi ,máme a vždycky budeme . Modlitba svaté Brigity: Můj Bože, obětuji ti nejdrahocennější Krev tvého Božského Syna, Ježíše Krista,ve spojení se všemi mšemi,které se dnes slouží po celém světě, za všechny duše v očistci,za hříšníky na všech místech, za hříšníky v celém světové církvi, za hříšníky v mém vlastním domově a v mé vlastní rodině. Amen. Tonička Březinová [12. 1. 2020 9:34:14]
Milí otče Bernarde, bude se nám po tobě moc stýskat.Měli jsme tě rádi, ale pán Bůh tě chtěl mít už u sebe.
Josef [12. 1. 2020 8:46:02]
Otče Bernarde, děkujeme za vše. Byl jste výjimečný člověk, na kterého budeme vždy rádi vzpomínat. E+L+L Janákovi [11. 1. 2020 21:52:31]
Bernarde, máme tě rádi. Teď se nějaký čas neuvidíme, ale doufám, že se opět setkáme... u Pána. Lucie a spol. Misařovi [11. 1. 2020 21:14:18]
Otče Bernarde, s Vámi byl na Svatém Kopečku Živý Kristus. Nezapomeneme, jste v našich srdcích. Marcela, Katka, Jakub [11. 1. 2020 20:04:09]
Mily otce Bernarde,dekujeme za kazde krasne setkani s Vami, za Vas usmev, ktery nas provazel..zustanete v nasich srdcich.Dekujeme Panu za Vas. Ted Vas uz ceka vecny mir a pokoj v blizkosti Jezise a P.Marie. Primlouvejte se,prosim,za nas. S vdecnosti a laskou D+m+b [11. 1. 2020 17:26:35]
V sobotu ráno jsem vzlétala letadlem, abych se s Tebou mohla zítra na Svatém Kopečku rozloučit. Nikdy se mi necestovalo domů tak těžce, jako dnes. Bylo zataženo. Pršelo. Jakmile jsme ale vzlétli nad mraky, uviděla jsem zářící slunce. Zářilo tak silně a jasně, že v jeho světle se i ze zatažené oblohy stalo překrásné moře nadýchané šlehačky (Ty bys asi nejspíš řekl pěna od piva). Možná by se dalo to samé říct i o smrti, že z druhé strany vypadá úplně jinak. Já nevím, ale Ty už to víš. Z celého srdce, Bernarde, děkuju. Tobě i za Tebe. Prosím. Pevně doufám. Vzpomínám. Pláču a objímám. Pája [11. 1. 2020 17:00:32]
Stal jste se tím, čím jsme my, abychom alespoň malinko mohli být to, co Vy. Stýská se nám, otče Bernarde. Ludmila Mrtvá
[11. 1. 2020 16:43:21]
Milý otec Bernard,
moc ďakujem za milé a povzbudzujúce stretnutie v nemocnici koncom júna a prosím prihovárajte sa za nás u Pána.
Zdraví spolubývajúci z fakultnej nemocnice Mikuláš [11. 1. 2020 15:46:55]
Děkuji Ti otče Bernarde ze vše. Pepa

"...Pán Tě zavolá, má pro každého místo,
Pán Tě zavolá, jen kdo má duši čistou,
Pán Tě zavolá, sám nedokázal bys to,
v ten Soudný den.
Soudí, soudí pány, slouhy ..."
[Spirituál kvintet: Soudný den]
[11. 1. 2020 13:31:02]
Pojďte, požehnaní mého Otce, ujměte se království, které je vám připraveno od založení světa.
Drahý Bernarde, toto mi vytanulo na mysli, když jsem si vybavil příklad tve silné chlapské víry, tvůj úsměv srdečnost a obětavou službu. Nepřestal jsi sloužit ani v době své těžké nemoci a byl jsi příkladem velké statečnosti trpělivosti a odevzdanosti. Nyní si můžeš odpočinout tam kde Pán sám se opáše a posadí vás ke stolu a bude vás obsluhovat.
Ivan [11. 1. 2020 10:57:18]
Zarmoucená rodino přijměte naší upřímnou soustrast. Jsme smutní s Vámi. Určitě jste na něj hrdí jako my. Děkujeme byl úžasný člověk a kněz. Tam nahoře se mají na co těšit. Novákovi Dlouhá Brtnice [11. 1. 2020 0:22:35]
Milý otče Bernarde,
děkuji za duchovní cvičení, kde jsem mohla s Vámi být... Přimluvte se tam u Něj, prosím, za mě.. Ať poznám svoji cestu a mám sílu po ní vykročit... Děkuji. Lenka [11. 1. 2020 0:09:11]
Milý Bernarde byl jsi vždy jako člen naší rodiny. Nikdy nezapomeneme na naše společná setkání a tvůj smích, který byl jen tvůj. Doufáme, že se jednou zase sejdeme a budeme pokračovat v debatách. Štastnou cestu nahoru a prosíme přimlouvej se tam za nás Nováci z Dlouhé Brtnice [10. 1. 2020 23:51:55]
Člověk jako Ty se nerodí každý den. Díky Bohu jsem Tě mohla poznat právě já. Změnil jsi mi život a obohatil ho o ten krásný duchovní rozměr. DĚKUJI. Náš Pán má pro Tebe už jistě připravené místo v nebi. Lenka. [10. 1. 2020 23:43:23]
Drahý otec Bernard som vďačná Bohu za stretnutie s Tebou bolo malo krát ale milé slová a dobrota z Tvojej tváre mi ostane navždy v pamäti odišiel k Otcovi ktorý Ťa povolal je to náruč milujúceho Otca a to je krásne byť s dobrým otcom r. Mikolajova Odpočívaj v pokoji [10. 1. 2020 20:58:03]
Nejdražší otče Bernarde. Děkujeme Ti z celého srdce za to, že jsme Tě mohli poznat, za to, že jsi provázel trpělivě a vstřícně naši rodinu k Bohu. Jako přítel jsi v našich srdcích. Přejeme Ti radostné setkání s Pánem. Petr, Barbora, Viktorie a Vendula Kolářovi z Hněvotína [10. 1. 2020 19:12:07]
Možná budu přízemní, ale při vzpomínce na Bernarda se mi vybaví jeho upřímný a zvučný smích. Až se jednou shledáme, těším se, že se spolu zasmějeme. [10. 1. 2020 18:20:07]
Milý a drahý Bernarde, tak těžko se mi to píše, byl jsi kamarád, úžasný kněz, výborný člověk. Odpočívej v pokoj, nikdy na Tebe nezapomenu. Stáňa z Třeboně. Připojuji kondolenci za rodinu Bačkovských z Jihlavy. Až budeš v nebi, tak se za nás přimlouvej. R.I.P [10. 1. 2020 17:57:47]
Bernarde, mnohým jsi tvořil domov...já Ti za to děkuji z celého srdce a s vděčností Pánu... [10. 1. 2020 17:13:44]
Nevím, zda bych tolik věřila evangeliu, kdyby mě k tomu nepohnula autorita a svědectví otce Bernarda.
Byl a v mém srdci navždy zůstane knězem živé, prosté víry. Bernarde, děkuji Ti. Liduška [10. 1. 2020 15:44:41]
Milý Bernarde,
více jsme se poznali během pouti do Svaté země v roce 2004. Tehdy jsem poznal i Tvého bráchu a dodnes vzpomínám na smysl pro humor vás obou.
Ale cítil jsem i Tvou hloubku víry, opravdovost a poctivost. Škoda jen, že jsme se nepotkávali častěji.
Přeji Ti ze srdce šťastnou cestu do konečné stanice a děkuji za všechno, čím jsi obohatil naše životy.
Srdečně Tě zdraví
Petr (Novák) [10. 1. 2020 13:53:51]
Bernarde,
odevzdávám Tě do rukou milujícího Boha a chválím Ho za to, že Ti dá co slíbil.
Jiří B. st. [10. 1. 2020 13:35:21]
Alter Kristus.. Byl jsi kněz mezi námi, jako by uprostřed nás byl sám Ježíš - s otevřeným vnímavým srdcem pro každého, pro jeho trápení i radosti. Dovedl jsi plakat s plačícími, radovat se s radujícími. Nic lidské Ti nebylo cizí. Obrovská pracovitost, pomoc bližním, kde se dalo, i věrnost modlitbě a vztahu s Pánem. Ukázal jsi nám, že je možné, aby srdce člověka patřilo výlučně Ježíši a přesto tisícům lidí. Ve své nemoci, utrpení a umírání jsi se stal podobným, stejným Kristu. Krátce před smrtí jsi celou noc a celý den mával a žehnal. Loučil ses s každým z nás a požehnal mu. Tvůj život a Tvůj přechod na věčnost jsou pro mě životní exercicie. Díky. [10. 1. 2020 11:23:53]
Alter Kristus.. Byl jsi kněz mezi námi, jako by uprostřed nás byl sám Ježíš - s otevřeným vnímavým srdcem pro každého, pro jeho trápení i radosti. Dovedl jsi plakat s plačícími, radovat se s radujícími. Nic lidské Ti nebylo cizí. Obrovská pracovitost, pomoc bližním, kde se dalo, i věrnost modlitbě a vztahu s Pánem. Ukázal jsi nám, že je možné, aby srdce člověka patřilo výlučně Ježíši a přesto tisícům lidí. Ve své nemoci, utrpení a umírání jsi se stal podobným, stejným Kristu. Krátce před smrtí jsi celou noc a celý den mával a žehnal. Loučil ses s každým z nás a požehnal mu. Tvůj život a Tvůj přechod na věčnost jsou pro mě životní exercicie. Díky. [10. 1. 2020 10:41:42]
Milý Bernarde, děkuji za Tvou lidskost, pokoru a úctu k lidem. Děkuji za svědectví Tvé lásky a odevzdanosti i v nemoci, za Tvou vnímavost na Ducha Božího! Přimlouvej se z nás a na viděnou! sr. Lucie [10. 1. 2020 9:22:12]
Děkuji Pánu, že naše cesty spojil. Loučím se stejnými slovy, jako při našem posledním setkání zde na zemi.... Bůh je láska. Děkuji za vše. S láskou a modlitbou. Jolana [9. 1. 2020 22:24:16]
Vážený, ale především milý pane faráři. Jsem hrdá, že jsem měla možnost Vás osobně poznat. Odcházíte, ale zůstáváte v našich krásných vzpomínkách. Vy jste se modlil za naši spásu a my se s láskou v srdcích modlíme, aby Vaše světlo zářilo i v království nebeském stejně tak jasně, jak zářilo tady, mezi námi... Mnohokrát Vám děkuji za celou naši rodinu a těším se na opětovné setkání... Hana z Písku [9. 1. 2020 21:46:14]
S láskou, úctou, pokorou a nadějí, prosím Tě, dobrý Bože, přijmi Bernardovu duši do svého nebeského Království. Ať žije v záři Tvého milosrdenství a milostivě se u Tebe za nás přimlouvá.
Bernarde, nejde zapomenout. Budeme ve spojení - myšlenkou i modlitbou... Oldřiška a Robert [9. 1. 2020 21:19:19]
S láskou, úctou, pokorou a nadějí, prosím Tě, dobrý Bože, přijmi Bernardovu duši do svého nebeského Království. Ať žije v záři Tvého milosrdenství a milostivě se u Tebe za nás přimlouvá.
Bernarde, nejde zapomenout. Budeme ve spojení - myšlenkou i modlitbou... Oldřiška a Robert [9. 1. 2020 21:12:11]
Tam na "ten druhý břeh" bych Ti chtěl milý Bernarde alespoň takto chtěl tlumočit poděkování za dar přátelství. Věřím, že od nynějška budeš mým přímluvců u Pána. Jemu vděčím, že mi dopomohl využít jedné z jasných chvilek Tvého životního finále, kdy jsem Tě mohl navštívit právě na Štědrý den na nemocničním pokoji ve F.N. Olomouc. Spolu s farníky z Hluboček a z Velké Bystřice budeme na Tebe s láskou vzpomínat ve svých modlitbách. R.I.P.
P. Josef Opluštil - farář ve Velké Bystřici
a administrátor aex. v Hlubočkách. [9. 1. 2020 20:55:22]
Otče Bernarde, modlila jsem se za Vás jako bohoslovce, tady na zemi, modlete se za mne v nebi. Děkuji. A pozdravujte Pána Ježíše a Pannu Marii, už je vidíte tváří v tvář v plné jejich kráse. Sestra Magdalena, osu [9. 1. 2020 20:00:41]
Byl jste i během nemoci pln života, smíšek, milý člověk. Díky.. Jana [9. 1. 2020 17:18:11]
Drahý Bernarde, děkuji Ti za úžasnou lidskost, pokoru, nádherný vztah k Pánu i k nám lidem. Díky za Tvůj smysl pro humor.. Svítek :-) [9. 1. 2020 17:13:56]
Spravedliví zazáří v temnotách jako světlo! Bernarde, Tvůj nádherný život se srdcem doširoka otevřeným pro druhé, láska a dobro, které jsi nám prokazoval.. začínají zářit jako slunce mezi protrhanými oblaky.. [9. 1. 2020 17:10:17]
Milý otče Bernarde, byl jste ne jen úžasný člověk, ale i úžasný kněz. Vykonal jste spoustu dobra a to v nás všech zůstane. Měl jste srdce na pravém místě. Děkuji za vše. [9. 1. 2020 14:28:20]
Milý Bernarde, děkuji za setkání a spolupráci. Odpočívejte v pokoji.
Hana Pavlíková
[9. 1. 2020 14:11:58]
Děkujeme za všechno co jste pro nás udělal. Zůstanete na vždy v našich srdcích. Dokázal jste dodat sílu k boji s nemocí, i když jste jí sám procházel. Odpočívejte v pokoji. [9. 1. 2020 14:04:33]
Drahý Bernarde, děkuji Ti moc za naše společné poutě a nezapomenutelné toulky v přírodě. Děkuji Bohu že jsem v životě potkal tak skvělého člověka jako jsi Ty. To Ty jsi mně naučil modlit. Nikdy na Tebe nezapomenu kamaráde. Pořád na Tebe myslím a objímám Tě. Tom [9. 1. 2020 13:43:45]
Nenahraditelný otče Bernarde, byl jste nadpozemsky výjimečný člověk, setkání s Vámi bylo neopakovatelné, nikdy na Vás nezapomeneme...
E.V.e.
[9. 1. 2020 13:20:04]
Otče Bernarde, děkujeme za krátkou, ale nezapomenutelnou spolupráci.
Odpočívejte v pokoji.
Zaměstnanci Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o. [9. 1. 2020 12:31:43]
Milý o. Bernarde, díky za Tvůj příklad života z víry. Už jsi v cíli, zcela prostoupen Boží něhou a záříš Láskou. Prosím Tě, i nadále vyprošuj Boží požehnání pro nás ještě putující. Spolupoutník Jindřich Miklas [9. 1. 2020 12:07:40]
Měla jsem možnost vás osobně poznat a ty setkání s vámi byly vždy velmi milé a sympatické.
Díky a šťastnou cestu do nebes. [9. 1. 2020 12:00:13]
Děkujeme za vše. Odpočívej v pokoji. Slabochovi, Praha [9. 1. 2020 11:40:49]
Děkuji, otče Bernarde, táto Bernarde. Iveta [9. 1. 2020 11:23:46]
Děkuji, otče Bernarde, táto Bernarde. Iveta [9. 1. 2020 11:22:36]
Drahý Brácho. Teď už jistě jsi v náruči Otcově. Vím že Tě obejme tak, jako jsi dokázal objímat Ty.
Budeš mi chybět...
Vážená zarmoucená rodino, pláču společně s vámi a děkuji vám, že jste světu dali takového skvělého Chlapa.
Ať Bůh Otec všech setře slzy z vašich tváří.
Vašek Pchálek že Slavíče [9. 1. 2020 11:14:54]
Láska, humor, ochota, pochvala nám lidem.
Zavřené oči, pohled vzhůru, naprostá odevzdanost při bohoslužbách. To byl náš Bernard.

Touha, být také takoví, výchova beze slov. Děkujeme Ti, Pane, za něj. [9. 1. 2020 11:09:19]
Odpočívej v pokoji a přimlouvej se za nás. [9. 1. 2020 11:04:41]
Milý Bernarde, jsem moc ráda, že jsem tě mohla poznat. Díky za tvou ochotu věnovat svůj čas na rozhovor, na svátost smíření. Moc jsi mi pomohl. Zůstaneš vždy v mém srdci a modlitbách. S. Alžběta [9. 1. 2020 11:02:58]
Drahý otče Bernarde, změnil jste mi život a nejen mě....NAVŽDY zůstanete v mém srdci ! Děkuji , děkuji, děkuji ! Z. [9. 1. 2020 10:23:13]
Otče Bernarde, stal jste se VELKÝM tím, s jakou otevřeností, vstřícností a zodpovědností jste se staral o své věřící a také ty tápající. Zůstanete v našich srdcích navždy sluncem Svatého Kopečka. Vaše ovečka Ludmila. [9. 1. 2020 9:59:46]
Drahý Bernarde, jsem moc rád, že jsem tě mohl poznat. Děkuji Bohu za tebe a tvá slova, která mě vždy povzbuzovala. Také děkuji za svědectví tvé víry, které bylo pro mě posilou v každodenním životě. Budu stále na tebe myslet v modlitbách. Jan Rychtářík [9. 1. 2020 9:55:00]
Drahý Bernarde, jsem moc rád, že jsem tě mohl poznat. Děkuji Bohu za tebe a tvá slova, která mě vždy povzbuzovala. Také děkuji za svědectví tvé víry, které bylo pro mě posilou v každodenním životě. Budu stále na tebe myslet v modlitbách. Jan Rychtářík [9. 1. 2020 9:50:13]
Otče Bernarde, jsem velmi ráda, že jsem Vás mohla v posledních dnech poznat a doufám, že jednou dokončíme naš rozhovor. Dekuji AS [9. 1. 2020 9:30:54]
Milý Bernarde,jsem ráda,že jsem tě mohla ve svém životě potkat. Tvou usměvavou a prijímající tvář si budu pamatovat. S nadějí ,že se naše cesty zase jednou setkají ti posílám obejmutí.Jarka Kvapilová [9. 1. 2020 9:07:16]
Milý otče Bernarde, dík za první osobní "náhodné" setkání v zpovědnici před třemi léty a dvě další, obohacující. Věčný život máte, jinak možné ani není. Zůstáváte v srdcích všech, s nimiž jste se v tomto hmotném světě setkal, a zejména těch, kteří Vás měli rádi. S otevřeným srdcem ve prospěch veškerého bytí I. L., Olomouc [9. 1. 2020 8:45:02]
Milý otče Bernarde, díky Bohu za možnost alespoň chvíli jít životem společně. Díky za slova, činy, objetí a srdce otevřené pro druhé. Budete nám tady chybět. Vzpomínají a za vše děkují Vysloužilovi z Palkovic [9. 1. 2020 6:40:57]
Děkuji Bohu za život Bernarda, děkuji že jsem ho mohla poznat. Byl mým zpovědníkem, měl vždy čas a trpělivost, můj život se pod jeho duchovním vedením velmi změnil. Věřím, že Pán života byl s ním, když procházel údolím smrti. Svěřuji, Bernarde, tvoji drahou duši Matce Boží, tvé Matce, která tě vedla každý den, ať tě nyní dovede do věčné slávy svého Syna, Ježíše Krista našeho Pána. R.I.P. [8. 1. 2020 23:08:25]
Nikdy na Vás nezapomenem. Svozilovi Olomouc [8. 1. 2020 22:53:57]
Otče Bernarde, díky Bohu za Váš život, za otevřenost, snahu hledat nestandartní řešení v ochotě pomoci lidem, za pravdivost, za péči o Radima Štěpána, a mnohé další. Díky že jsem Vás mohla poznat. Ať Vás Pán uvítá ve svém pokoji. Monika Menke [8. 1. 2020 22:39:12]
Drahý Bernarde, v našem srdci zůstáváš navždy s námi.
Bednaříkovi [8. 1. 2020 22:24:02]